Integrujące Stowarzyszenie Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religi w Białymstoku
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 60
· Najnowszy użytkownik: Cererdana
Nasi Przyjaciele
Dom Gościnny w Dzięciołówce
Bank Żywności w Suwałkach
Fundacja Psi Uśmiech
Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei
Katalog stron www.misiasty.pl
Podatek 1%
Kto dostanie 1% Twojego podatku? Fiskus czy dzieci? Wybór należy do Ciebie:
WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOSCI 2010
NewsyW dniach 19-20 marca  2010 roku w godzinach od 9 do 20 odbyła się kolejna Wielkanocna zbiórka żywności  . Tym razem nasi wolontariusze zbierali ją w
Biedronce w Galeri Antoniuk.
Zebraną żywość  komisyjnie przeliczono i sporządzono protokół który został wysłany do Banku Żywnosci w Suwałach z którym współpracujemy.
Sporządzono tez listę osób które  otrzymają  ja. Pod uwagę brano przede wszystkim uczęstnictwo w zajęciach organizowanych przez Stowarzyszenie  oraz zaangazowanie w  jego działalność.
Dziękuje   Elżbiecie Kobeszko ,Barbarze Stachurskiej, Karolinie Ławreszuk , Arturowi Rubaszewskiemu , Pawłowi Krzyżewskiemu za  czas poswięcony podczas zbierania żywnosci
Światowy Dzień Zespołu Downa - Word Down Syndrome Day
Rozliczasz się z Urzędem Skarbowym? - kliknij!
1% na budowę LEPSZEGO - Jednego ŚWIATA1% na budowę LEPSZEGO - Jednego ŚWIATA

1% na budowę LEPSZEGO - Jednego ŚWIATA

1% na budowę LEPSZEGO - Jednego ŚWIATA

Wystartował Europejski Rok Walki z Wykluczeniem Społecznym
Prawie 80 milionów osób, czyli co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa. Rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Celem Roku jest uświadomienie społeczeństwom, rządom oraz opinii publicznej problemu ubóstwa i wykluczenia społecznego. W obchodach Roku uczestniczą kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Islandia i Norwegia.

- Bieda jest bardzo różna i ma bardzo różne oblicza, ma twarz dziecka, starszej osoby, czasem jest to bieda wiejska, czasem miejska, czasem tak zwane blokowisko. Bieda bywa widoczna gołym okiem na dworcach, ale jest też taka bieda, której nie widać, o której ludzie wstydzą się mówić - zapewnia Małgorzata Lelonkiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności i Polskiego Komitetu EAPN

- Dlatego mówienie o tym, że wszyscy, którzy są biedni, są sami sobie winni, że powinni wziąć się do roboty, to jest stereotyp, z którym musimy walczyć. Są różne osoby i różne historie. Często zdarza się, że budżet domowy zżera terapia, rehabilitacja, bo w rodzinie, której się dobrze powodziło, ktoś zaczyna chorować i okazuje się, że brakuje pieniędzy i cała rodzina trafia na stronę ubóstwa - dodaje Małgorzata Lelonkiewicz.

Obchody Roku w naszym kraju skupią się wokół dwóch problemów: ubóstwa dotykającego dzieci i osoby starsze. Jako trzecią grupę, nad która należy się pochylić Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wymienia osoby z niepełnosprawnością. - Chcemy podjąć szereg konkretnych działań, które mają uwrażliwić polskie społeczeństwo, pokazać, że problem ubóstwa i wykluczenia społecznego u nas także istnieje. Skierowaliśmy ponad 2 miliony 400 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych, aby one realizowały swoje pomysły i działały w lokalnych środowiskach na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Ważne, żeby edukować takie osoby, ponieważ, jak się okazuje wiele osób nie wie gdzie się może zgłosić, jaką pomoc może uzyskać, wielu jest bezradnych. Chodzi więc o pokazanie im ścieżki, perspektywy, wyprowadzanie ze swoistego marazmu. Osoba starsza, czy niepełnosprawna nie musi być skazana na wykluczenie, jeśli będzie miała świadomość, że może być pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego - zapewnia Jarosław Duda.

W ramach obchodów Europejskiego Roku Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym w Polsce Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej planuje przeprowadzenie badań dotyczących zakresu ubóstwa w naszym kraju. Więcej informacji na temat obchodów Roku można znaleźć na stronie www.2010againstpoverty.eu
Renciści socjalni dorobią bez limitu
Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zapowiada likwidację "pułapki rentowej", czyli możliwość dorabiania bez zawieszania renty. Obecnie renciści socjalni chcący zachować rentę, mogą dorobić 934 20 zł brutto.

- To jest nowy projekt, który wejdzie w bardzo niedługim czasie pod obrady Parlamentu. Projekt mówi o tym, że renciści socjalni będą mogli podejmować aktywność zawodową, czyli będą mogli pracować - zapewnia Jarosław Duda.

- To z punktu widzenia budżetu państwa jest bardzo ważne, bo jeśli ktoś może pracować, to będzie odprowadzał składki, a budżet nie będzie na tym tracił, tylko zyskiwał. Wiemy przecież, że wiele z tych osób i tak pracuje na czarno. Chcemy, żeby renciści socjalni mogli pracować bez tak zwanego skutku "pułapki rentowej", czyli sytuacji w której się nie pracuje, bo się traci rentę. Chcemy, żeby można było pracować i utrzymać rentę - dodaje Jarosław Duda.
Projekt jest przygotowany i będzie najprawdopodobniej projektem poselskim dotyczącym tylko tego obszaru. - Żeby uniknąć takiej sytuacji jak ostatnio, kiedy Pan Prezydent zawetował ustawę ze względu na inne nowelizacje. Mamy nadzieję, że uda się to przeprowadzić jak najszybciej - zapewnia Minister Duda.
www.integracja.pl
Rok Olimpijski
Vancouver 2010 - XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Wszyscy Polacy liczą na sukcesy Kowalczyk, Małysza, Sikory. W tym samym roku w Warszawie odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - najważniejsze wydarzenie środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną w Europie.
Między 18 a 24 września do Warszawy we przyjadą przedstawiciele 58 Programów Narodowych Olimpiad Specjalnych z całej Europy. W sumie ponad 1800 sportowców, którym towarzyszyć będzie 650 trenerów. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwać będzie 200 sędziów, 350 lekarzy i przedstawicieli środowiska medycznego a także ponad 100 działaczy Komitetu Organizacyjnego Igrzysk. Zawodnicy wystartują w następujących dyscyplinach: koszykówka zunifikowana, lekka atletyka, tenis ziemny, piłka nożna 7-osobowa kobiet, tenis stołowy, bowling, jazda szybka na wrotkach, trójbój siłowy i badminton.

Oprócz zawodów sportowych, w czasie olimpiady odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących takich jak Festiwal Olimpiad Specjalnych, Sympozjum naukowe, program edukacyjny dla szkół, nie wspominając o Ceremonii Otwarcia Igrzysk na stadionie warszawskiej Legii oraz zamknięcia na Placu Zamkowym.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Przedsięwzięcie wspierają także znani ambasadorzy ze świata kultury, sportu i mediów m.in. Joanna Brodzik, Maja Włoszczowska czy Michał Olszański.

Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych będą pierwszą na tak dużą skalę imprezą integracyjną poświęconą osobom z niepełnosprawnością intelektualną w naszej części Europy.
Wybierz Gwiazdy Dobroczynności i wesprzyj Pozytywkę
Autor: Anna Godziuk, Źródło: niepelnosprawni.pl

Do 10 stycznia można oddać swój głos w plebiscycie "Gwiazdy Dobroczynności", organizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i "Newsweek Polska". Głosy można oddawać na stronie Gwiazdydobroczynnosci.pl .

Każdy oddany głos wspiera Fundusz Pozytywka, działający na rzecz edukacji dzieci z niepełnosprawnością. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody: 5 voucherów 2-osobowych na pobyt w hotelu Hilton.

Konkurs promuje społeczną działalność znanych osób, upowszechnia postawy dobroczynne w społeczeństwie. - Wierzymy, że dobre przykłady oraz wiedza o tym, że pomaganie innym nie musi wymagać dużo czasu, wysiłku i środków, może zachęcić i zmotywować Polaków do działań społecznych - mówią organizatorzy.

Wyniki zostaną ogłoszone w "Newsweek Polska" w styczniu.

Przedstawiamy listę laureatów wybranych przez Kapitułę w I etapie konkursu, na których można oddać swój głos:

Kategoria: Zaangażowanie w program społeczny
1. Anna Czerwińska
2. Olivier Janiak
3. Irena Kwiatkowska
4. Beata Tyszkiewicz
5. Janusz Zakrzeński

Kategoria: Twarz kampanii społecznej
1. Katarzyna Figura
2. Małgorzata Foremniak
3. Ewelina Flinta
4. Krzysztof Hołowczyc
5. Katarzyna Rooijens "Kayah"

Kategoria: Wolontariat
1. Andrzej Supron
2. Zygmunt Chajzer
3. Anna Wyszkoni
4. Wojciech Siemion
5. Piotr Boruta
6. Katarzyna Rogowiec

Kategoria: Darczyńca organizacji społecznej
1. Ryszard Rynkowski
2. Reprezentacja Polskich Siatkarzy
3. Reprezentacja Polskich Siatkarek
4. Krystyna Janda

Kategoria: Własna działalność społeczna
1. Łukasz i Paweł Golec
2. Ewa Gorzelak-Dziduch
3. Ewa Błaszczyk-Janczarska
4. Dariusz Michalczewski
5. Marek Kamiński

Kapituła konkursu:
Nina Terentiew, Piotr Pawłowski, Edward Miszczak, Krzysztof Kolberger, Szymon Hołownia, Paweł Łukasiak i Jerzy Karwelis.
Rain Man nie żyje
Zmarł Kim Peek - obdarzony niebywałą pamięcią pierwowzór postaci Raymonda Babbitta wykreowanej w filmie Rain Man przez Dustina Hofmana.

Lekarze badający małego Kima orzekli, że na skutek poważnych uszkodzeń mózgu, chłopiec nie dożyje młodzieńczego wieku, nie mówiąc o mówieniu czy uczeniu się czegokolwiek. W wieku 2 lat Kim zaczął zapamiętywać książki. Każdy przeczytany tom odwracał do góry nogami. Nawyk ten pozostał mu do końca życia.

Kim Peek znał na pamięć 12 tysięcy książek - m.in. Biblię. Przeczytanie dwóch stron zajmowało mu 10 sekund - lewą czytał lewym a jednocześnie prawą prawym okiem. Na podstawie podanej daty urodzenia, w ciągu kilku sekund obliczał dzień tygodnia, w którym dana osoba skończy 65 lat. Ponieważ znał na pamięć książki teleadresowe, na przyjęciach opowiadał świeżo poznanym ludziom jak nazywają się ich sąsiedzi. Z łatwością odpowiadał na wszelkie pytania z 15 dziedzin, m.in. historii, literatury, sportu i brytyjskiej monarchii. Jeden z badających go psychiatrów nazwał go "żyjącym Googlem". Tym niezwykłym talentom towarzyszyła głęboka niepełnosprawność. Kim Peek polegał całe życie na swoim ojcu Franie, który pomagał mu praktycznie we wszystkich czynnościach ruchowych.

Przed premierą filmu "Rain Man" Kim nie był w stanie patrzeć rozmówcy w twarz. Film wzmocnił znacznie jego pewność siebie. Zaczął brać udział w otwartych spotkaniach. Stał się symbolem - wzorem i źródłem nadziei dla wielu osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. "Nie musisz być niepełnosprawny by być inny. Każdy człowiek na świecie jest inny" - mówił w czasie swoich wystąpień. Dustin Hoffman przygotowując się do roli spędzał z Peek'iem wiele czasu. O wspólnej pracy powiedział: Jeśli ja jestem gwiazdą, to Kim jest niebem.

Kim Peek zmarł na atak serca 19 grudnia w swoim domu w Salt Lake City. Miał 58 lat.
Imię róży
Do 15 stycznia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie można oglądać prace Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (AMUN).

Autorami 33 prac jest 16 artystów o znanych już w Polsce nazwiskach. Największą liczbę prac - sześć dużych olejnych obrazów, głównie jesienno - zimowych pejzaży, pokazał trzydziestodziewięcioletni Stanisław Kmiecik z Krakowa. Artysta ten od urodzenia pozbawiony obu rąk, wystawia swoje prace w sześciu miastach. Po Polsce podróżuje w towarzystwie rodziny własnym samochodem, którym osobiście kieruje przy pomocy stóp.

Również 55- letni Henryk Paraszczuk z Lublina jako dwudziestotrzyletni mężczyzna stracił w wypadku obie ręce i nogę. Wiele lat trwało, zanim nauczył się malować trzymanym w ustach pędzlem. Kiedyś specjalizował się w malowaniu obrazów o treści religijnej (ikon), ale do Warszawy przywiózł dwa średniej wielkości obrazy olejne nawiązujące do tematyki wiejskiej.

Na wystawie można zobaczyć także charakterystyczne "wykropkowane" grafiki Ireneusza Betlewicza. Ireneusz Betlewicz z Ostródy poza malarstwem zajmuje się poezją. Podczas otwierającego wystawę wernisażu zaprezentował swój najnowszy tomik "Dożywotnia tajemnica nieba".

Żyć by nie żyć / być by móc nie umrzeć (…) nad cmentarnym drzewem / dwa ptaki krążą / Jeden biały drugi czarny / Dożywotnia tajemnica nieba / obdarza krzyżem na zgodę

Prezentowane na wystawie prace traktowane są jak pełnosprawne dzieła artystyczne. Istnieje możliwość zakupu obrazów. Ich ceny wynoszą od kilkuset do tysiąca złotych.
Podatek 1%
KRS 0000144665


Integrujące Stowarzyszenie
JEDEN ŚWIAT


im. prof. Zbigniewa Religi
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02/04/2025 18:40
Jedyny kontakt do koordynatora akcji CEGIEŁEK: Robert Głowacki, SERDUSZKO, tel. 797 752 014

01/03/2024 12:04
Wyprowadzenie z kaplicy do kościoła: sobota, 2 marca. godz 11:00.

01/03/2024 12:04
Wystawienie zwłok: piątek, 1 marca, godz. 16:00 w kaplicy pogrzebowej Parafii Św. Andrzeja Boboli, ul. Św. Andrzeja Boboli 49a

01/03/2024 12:04
Szczegóły uroczystości pogrzebowych Roberta Halickiego

09/03/2021 20:14
W sprawie cegiełek na nasze działania: kontakt z SERDUSZKO, tel. 797752014 Natomiast 1% od podatku można kierować na KRS 0000144665 Nasze konto dla darowizn: PL 711020133200001002
00263921

09/03/2021 20:11
Pamiętaj: nasz nr KRS to 0000144665 - wstaw go w swój PIT. Serdeczne podziękowania 1% na KRS 0000144665

09/03/2021 20:10
Wolontariusze firmy SERDUSZKO (797 752 014) wspierają naszych podopiecznych. Tożsamość wolontariuszy proszę potwierdzać pod w/w telefonem. Dziękujemy za wsparcie

09/03/2021 20:09
Darowizny można wpłacać przez cały rok na nasze konto: PL 71 1020 1332 0000 1002 0026 3921 Wpłaty 1% od podatku można uwzględnić przy rozliczeniu podatkowym-KRS 0000144665

09/03/2021 20:08
KRS 0000144665 1% na KRS 0000144665 rozliczając swój PIT, możesz wesprzeć nasze działania

09/03/2021 20:06
13.11.2015 została podpisana umowa o kolportaż CEGIEŁEK - kartek okolicznościowych
. Kontakt w tej sprawie 797752014 - SERDUSZKO Robert Głowacki